Trwa ładowanie strony
zadźwoń do nas

Techniczne

1. Jak działa klimatyzacja?

Klimatyzacja, a właściwie Klimatyzator jest urządzeniem elektrycznym, które wykorzystując przemiany termodynamiczne czynnika chłodniczego, chłodzi lub ogrzewa powietrze w miejscu jego montażu. W agregacie (jednostce zewnętrznej) czynnik chłodniczy potocznie zwany freonem jest poddawany procesom przemian termodynamicznych dzięki którym może zostać wykorzystany do ochłodzenia powietrza poprzez jego kontakt z powierzchnią parownika. Ciepło z chłodzonego pomieszczenia jest przekazywane do jednostki zewnętrznej, które jest oddawane do otoczenia. By tak się stało udział muszą mieć kluczowe elementy składowe klimatyzatora takie jak:
Jak działa klimatyzacja?

  1. Sprężarka
    Serce układu chłodniczego. Jej zadaniem jest sprężaniem, tłoczeniem czynnika chłodniczego w formie gazu na skraplacz. Przemianom wzrostu ciśnienia towarzyszy wzrost temperatury.
  2. Skraplacz
    Wymiennik ciepła zlokalizowany w agregacie. Jego zadaniem jest oddanie ciepła do otoczenia oraz skroplenie czynnika chłodniczego z gazowego stanu skupienia. Najczęściej zbudowany jest z cienkich blaszek zwanych lamelami.
  3. Zawór rozprężny
    Rozpręża wysokociśnieniową ciecz czynnika chłodniczego, obniża jej temperaturę oraz dozuje odpowiednią jej ilość na parownik.
  4. Parownik
    Wymiennik ciepła zlokalizowany w jednostce wewnętrznej. Jego zadaniem jest ochłodzenie powietrza przepływającego przez jego oziębione ożebrowanie. Ruch powietrza wymuszony jest przez wentylator.

2. Jak dobrać moc klimatyzatora?

Najprostszą metodą jest przeliczenie zapotrzebowania według uproszczonego założenia 100 W / m2.

Dla przykładu pomieszczenie o powierzchni 17 m2 wymaga jednostki klimatyzacji o mocy przynajmniej
17 · 100 = 1700 W

Warto zwrócić uwagę na fakt, że różnice cenowe między jednostkami 2,5 kW i 3,5 kW są stosunkowo niewielkie tj. rzędu 200 zł, więc warto moc jednostki przewymiarować w skrajnych wartościach zapotrzebowania.

Dla przykładu w pokoju o powierzchni 22 m2 polecamy dobrać jednostkę 3,5 kW. Wówczas mamy pewność, że klimatyzator będzie wydajnie pracować, a ewentualny nadmiar chłodu rozprowadzi się w pobliskim pomieszczeniu

3. Jak wybrać odpowiedni model klimatyzatora?

Warto odpowiedzieć sobie na pytanie jakim wymaganiom ma klimatyzator sprostać? Które atuty są dla Ciebie najważniejsze? Stosunek ceny do jakości, energooszczędność, cicha praca, łatwość obsługi, możliwość sterowania zdalnego przez wi-fi, niebanalny design, długa żywotność urządzenia. Wszystkie te cechy są ważne, ale ciężko wybrać ten najsłuszniejszy model. Całe szczęście w oparciu o nasze doświadczenia doradzimy i pomożemy Ci w tym

4. Jakie są różnice między systemami split i multisplit?

Klimatyzacja domowa najczęściej występuje w dwóch systemach Split oraz Multisplit.

Samo określenie split definiuje podział urządzenia klimatyzacyjnego na dwie osobne części czyli jednostki 1 wewnętrznej oraz 2 zewnętrznej.

Ta zewnętrzna zwana agregatem najczęściej montowana jest na zewnątrz budynku po za obszarem przebywania ludzi, ponieważ umieszczone w niej elementy głośno pracują oraz oddają ciepło co nie jest komfortowe dla ich użytkowników. Jednostka wewnętrzna jest montowana w chłodzonym pomieszczeniu. To właśnie z niej napływa schłodzone powietrze.

Split (Single Split, Mono Split)

Urządzenia potocznie określone mianem Split oznaczają pojedynczy, nierozłączony komplet urządzeń bez możliwości rozbudowy. Do jednostki wewnętrznej jest przypisany agregat.
1 agregat = 1 jednostka wewnętrzna MonoSplit

Multi Split

System multi split umożliwia podłączenie od 2 do 5 jednostek wewnętrznych do jednego agregatu. Rozwiązanie to pozwala oszczędzić przestrzeń na balkonie, elewacji lub dachu. Atutem tego systemu jest to, że nie musisz montować wszystkich jednostek wewnętrznych jednocześnie, możesz w przyszłości rozbudować o brakujące sztuki.

1 agregat = 2 ÷ 5 jednostek wewnętrznych
MultiSplit

5. Gdzie zlokalizować klimatyzator?

Do adekwatnego wyboru umiejscowienia klimatyzatora należy się kierować tym by zapewniał właściwy ruch powietrza oraz nie przeszkadzał w codziennym funkcjonowaniu. Ważne by strumień powietrza nie wiał bezpośrednio na przebywających w pomieszczeniu ludzi. Może to spowodować dyskomfort psychiczny, przeziębienie, reumatyzm oraz inne bóle mięśniowe.

Ścienna jednostka klimatyzacji powinna być zawieszony minimum 10-15 cm pod sufitem. Taki sposób montażu zapewnia przepływ powietrza przez wymiennik oraz pozwala schłodzić najcieplejsze powietrze w pomieszczeniu. Ponadto po bokach urządzenia nie powinny się znajdować przeszkody, które ograniczyłyby zasięg strumienia nawiewanego powietrza.

6. Co to jest inwerter?

Sprężarka Inwerterowa (ang. Inverter, sprężarka z falownikiem) jest jedną z głównych składowych elementów układu klimatyzacyjnego odpowiedzialna za podwyższenie ciśnienia gazu w obiegu chłodniczym.
Sprężarkę inwerterową charakteryzuje płynna praca poprzez regulację obrotów. Oznacza to, że dostosowuje ona częstotliwość pracy w zależności od zapotrzebowania na chłód wtedy gdy klasyczne sprężarki działają na zasadzie włącz / wyłącz. Jest to rozwiązanie energooszczędne oraz generujące mniej hałasu. Poniżej wykres przedstawiający charakterystykę pracy klimatyzatorów klasycznych oraz inwerterowych.
Inverter

7. Czym jest Czynnik chłodniczy i jaki jest najlepszy?

Czynnik chłodniczy, czynnik ziębniczy, ziębnik, czynnik termodynamiczny potocznie mylnie nazywaną freonem jest substancją chemiczną zamkniętą w obiegu, która pośredniczy w przekazywaniu ciepła między źródłem dolnym i górnym. W przypadku klimatyzacji domowej z chłodzonego pomieszczenia do otoczenia na zewnątrz budynku. Czynnik chłodniczy pobiera ciepło z pomieszczenia, wrze pod niskim ciśnieniem i w niskiej temperaturze. Następnie oddaje to ciepło na zewnątrz poprzez skraplanie we warunkach wyższej temperatury i ciśnienia.

Istnieje wiele czynników chłodniczych stosowanych w chłodnictwie o różnej charakterystyce pracy. Zapotrzebowanie na chłód definiuje dobór odpowiedniego chłodziwa. Dla przykładu chłodnie przemysłowe muszą osiągać temperatury poniżej zera stopni Celsjusza, a stosowany w tych układach czynnik chłodniczy nie jest adekwatny wymaganiom komfortu jakie stawia klimatyzacja domowa. Do użytku klimatyzacji domowej powszechnie stosowane są głównie dwa czynniki R410A oraz R32.

R410A – klasyfikuje się go jako czynnik wieloskładnikowy. Był on dotychczas najpopularniejszy w użytku aż do momentu zastąpienia go czynnikiem R32, który wchodzi w jego skład. Polityka światowych organizacji środowiskowych nałożyły plan ograniczający zastosowanie tego czynnika w klimatyzatorach split do 2025 roku. Natomiast europejski harmonogram przewiduje 30% redukcję R410A do 2021 roku. Przyczyną tych decyzji jest wysoki współczynnik GWP = 2088 który oznacza tyle, że uwolnienie 1 kg tego czynnika powoduje takie zubożenie warstwy ozonowej co 2088 kg CO2.

R32 - ma półtora razy lepsze parametry chłodnicze w stosunku do R410A przy prawie identycznych ciśnieniach pracy, a w połączeniu z mniejszą o ok. 10% gęstością powoduje to, że ładunek czynnika na 1 kW mocy chłodniczej jest ok. 30 % mniejszy, a sama wielkość agregatów może zostać zmniejszona o prawie 20%.

8. Gdzie zlokalizować agregat?

Agregat klimatyzacji (jednostka zewnętrzna) jest tą częścią instalacji, której najchętniej byśmy się pozbyli, ponieważ generuje hałas, zajmuje miejsca i szpeci. Niestety nie możemy tego zrobić i jest on niezbędny, więc musimy znaleźć dla niego miejsce gdzieś na zewnątrz budynku, poddaszu, dachu, garażu lub innej przestrzeni technicznej. Jeżeli montaż wykonywany jest w mieszkaniu w „bloku” wtedy należy pamiętać o pozwoleniu administracji. W nowym budownictwie montaż na elewacji jest najczęściej zabroniony, więc dokonywane się go na balkonie lub dachu w przypadku ostatniej kondygnacji.

Należy również zwrócić uwagę, że agregat generuje niewielki hałas, który może być uporczywy dla użytkowników lub sąsiadów w tym celu należy unikać lokalizacji bezpośrednio przy oknach. Obowiązujące przepisy budowlane mówią o ograniczeniu emisji hałasu do 50 db, gdzie znaczna większość producentów urządzeń przestrzega tych wytycznych.

Użytkowe

1. Czy mogę klimatyzatorem ogrzewać mieszkanie?

Tak. Klimatyzatory domowe mogą pełnić funkcję pomp ciepła, czyli odwrócić kierunek przekazywania ciepła. Najlepszą wydajność energetyczną osiągają w okresach wiosennych oraz jesiennych, gdy temperatura zewnętrzna jest powyżej 7 stopni Celsjusza stanowią wtedy świetną alternatywę dla tradycyjnego ogrzewania grzejnikami.

Organizacyjne

1. Ile trwa montaż klimatyzacji?

Czas trwania prac jest zależny od wielkości i skomplikowania instalacji. Wyraźny wpływ ma długość przewodów, przebieg trasy, ilość jednostek, rodzaj przegród budowlanych oraz niekiedy warunki atmosferyczne. Z tego powodu zawsze zachęcamy do wizji lokalnej, która ułatwi oszacować czas realizacji.
Przecięty prosty montaż pojedynczego klimatyzatora Split trwa od 2 do 4 godzin.

2. Termin realizacji?

Na termin realizacji ma wpływ ilość przyjętych zleceń. Należy pamiętać, że w sezonie letnim jest o wiele większe zapotrzebowanie na klimatyzację co wiąże się z częstym problemem znalezienia wolnego terminu. Niemniej jednak zawsze się staramy działać jak najszybciej to możliwe.

3. Jak wygląda przebieg prac montażu klimatyzacji?

Typowy montaż klimatyzacji odbywa się w następujący sposób:

  1. Przewiert wiertnicą ø63 mm przez ścianę zewnętrzną
  2. Wykonanie bruzd oraz montaż przewodów tj. rury miedziane, kabel zasilająco-sterujący oraz skroplin
  3. Montaż jednostki wewnętrznej oraz zewnętrznej wraz z ich spięciem hydraulicznym oraz elektrycznym
  4. Próżnowanie układu oraz uruchomienie

4. Bałagan i naprawa / rekonstrukcja?

Brak treści

Koszty i sposób dostawy

1. Co zawiera cena montażu?

W skład ceny wchodzą:

  • dostaw
  • montaż
  • uruchomienie

Ceny przedstawione na stronie www są orientacyjnymi cenami brutto z uwzględnieniem 8% VAT. Na ostateczną cenę ma wpływ długość i skomplikowanie instalacji, rodzaj przegród budowlanych w których będą wykonywane otwory, bruzdy oraz warunki podlegania pod 8% oprocentowanie VAT wg art. 41 ust. 12 ustawy tj.

  • budynki mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 300 m2
  • lokale mieszkalne, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 150 m2.

2. Ile kosztuje użytkowanie klimatyzacji w praktyce?

Na to pytanie nie da się łatwo odpowiedź, ponieważ zależy to warunków atmosferycznych, na które mamy znikomy wpływ. W bardzo dużym uproszczeniu można rzec, że cena użytkowania klimatyzacji podczas lata nie powinna przekroczyć 50 zł miesięcznie Dla uproszczenia i przedstawienia rzędu kosztów ponoszonych przy eksploatacji klimatyzatora przedstawiamy kalkulację wraz z założeniami.

Założenia:
E = 0,3 ÷ 0,8 kWh – zakres zużycia prądu dla typowej jednostki Split o wydajności chłodniczej 3,5 kW i sprężarce inwerterowej
t = 20 ÷ 100 h – zakres ilość godzin użytkowania klimatyzatora. Wartość uzależniona od sposobu użytkowania instalacji, występowania upałów oraz nawyków użytkowania
qE = 0,65 zł / 1 kWh – uśredniona cena za 1 kWh energii elektrycznej

Obliczenia:
Przy minimalnych założeniach
E * t * qe = 0,3 kWh * 20 h * 0,65 zł / 1 kWh = 3,9 zł
Przy maksymalnych założeniach
E * t * qe = 0,8 kWh * 100 h * 0,65 = 52 zł

Serwisowe

1. Co ile serwisować klimatyzację?

Serwis klimatyzacji powinno się wykonywać 1 albo 2 w roku w zależności od sposobu z niej korzystania. Jeżeli używasz klimatyzacji tylko do chłodzenia w okresie letnim wówczas coroczny przegląd jest wystarczający. Jeżeli używasz urządzenia również w funkcji pompy ciepła, czyli nim dogrzewasz to wówczas powinno się dokonywać konserwacji co pół roku.

2. Co serwisować w klimatyzacji?

Kontrolą serwisowym ulec powinny filtry, które osadzają na swojej powierzchni wszelkie zanieczyszczenia z cyrkulującego powietrza. Parownik, który należy odgrzybić najczęściej przy użyciu specjalistycznej chemii. Skraplacz, w którego lamelach osadzają się zanieczyszczenia ograniczające sprawność wymiennika. W przypadku problemów z efektywnym uzyskaniem żądanej temperatury należy przeprowadzić diagnostykę przez wykwalifikowany personel.

3. Jak długo obejmuje gwarancja klimatyzatora?